17. augustil esilinastus ETV-s muusikaline dokumentaalfilm „Ruja – keelatud!“.

2016. aastal salvestas Rein Rannap koos Kristjan Kannukesega ja rokkbändiga Ruja varased laulud, mis koondusid helikandjale „KEELATUD – Eesti esimene rokkalbum 43 aastat hiljem“. See oleks tõepoolest võinud olla Eesti esimene rokkalbum, kui Rujal oleks lubatud 70-ndate alguses salvestada ja plaat välja anda. Dokumentaalfilmis põimuvad albumi salvestusprotsess stuudios ja katkendid kontserdist ning Rein Rannapi meenutused Ruja algusaastatest.

Kristjan Kannukese kutsus Rannap laulma sellepärast, et noormees meenutab talle nii väga teda ennast ajast, kui ta Rujaga alustas. „Ja mis on väga tähtis – Kristjan on piisavalt intelligentne, et tajuda ja osata ette kanda nende laulude poeetilisi ja filosoofilisi tekste,“ ütles Rannap.

Kannukese sõnul on Rannap prooviruumis nõudlik, stuudios veelgi nõudlikum ning laval suurepärane esinemispartner. Stuudios salvestusprotsessi jälgimine kinnitab Kannukese sõnu ilmekalt, perfektse tulemuse nimel Rannap seal järeleandmisi ei tee.

Ruja keelati algusaastatel ära korduvalt. Viimasest keelust päästis ansambli Kalju Komissarov, kes kaasas Ruja Noorsooteatri lavastusse „Protsess“. Filmis räägib Komissarov ühes oma elu viimases intervjuus, miks tal just Ruja oli lavastusse vaja ja kuidas tal õnnestus nad keelu alt vabastada.

Rannapi meenutused on illustreeritud peamiselt Urmas Alenderi erakogu materjalidega, mis hoiul Teatri- ja Muusikamuuseumis. Laulja on põhjalikult arhiveerinud bändi ajalugu ning filmis näeb ka Rannapit Alenderi päevikut kommenteerimas.